USD/CHF Analizi

  Hazırlayan:  İdil Su Kesken  

  17 Haz 2021, Perşembe  

Dün gerçekleşen FED toplantısının ardından ABD Merkez Bankası politika faizlerini değiştirmedi. Daha önce 2024 yılı öncesi herhangi bir faiz artışı beklenmezken, FED üyelerinin 2023 yılına kadar iki faiz artışı beklemesi yönündeki görüşleri ve Powell’in enflasyonun beklenenden daha kalıcı olabileceği yönündeki açıklamaları doları kuvvetlendirdi. İsviçre Merkez Bankası (SNB) ise bugün gerçekleştirdiği para politikası toplantısında, politika faizinde bir değişikliğe gitmedi. Faiz, -0,75 oranında sabit bırakıldı. İsviçre Merkez Bankası Başkanı yaptığı açıklamada İsviçre Frank’ının değerinin yüksek olduğunu söylemesi ve FED’in şahin duruş sergilemesi dün ve bugün paritenin yukarı yönlü ivmelenmesine sebep oldu.

Grafiği günlük bazda ele alırsak USD/CHF paritesi, uzun vadede 2020’nin mart ayından gelen düşüş trendi etkisinde hareket ediyor. Fibo(61.8) seviyesini test eden ve bu seviyeyi aşamayan fiyatın nisan ayından beri düşüş eğiliminde hareket ettiğini ve 2021 yılının başından gelen yükseliş trendine kadar geri çekildiğini görüyoruz. Dün ve bugün merkez bankalarından gelen açıklamalardan sonra paritede tekrar yukarı yönlü bir hareketlenme oluştu. 0.9050 bölgesinin üzerinde seyreden fiyat için 0.9200 seviyesi yoğun direnç bölgesi olarak takip edilebilir.  Tersi durumda, 200 günlük ortalamanın da denk düştüğü 0.9050 seviyesi destek olarak takip edilebilir.

USD/CHF paritesini dört saatlik grafikte incelediğimizde, paritede ikili dip oluşumu gözlemleniyor. Nisan ayından beri etkisinde hareket ettiği kısa vadeli düşüş trendini dün yukarı yönlü kıran fiyatta ayrıca bayrak formasyonu da oluşmuş durumda. Paritede yukarı yönlü hareketin sürmesi halinde hem ikili dip formasyonu hem de bayrak formasyonunun hedef seviyesi olan, bunun yanı sıra Fibo(50.0)’lik dilime de denk gelen 0.9200, kuvvetli direnç bölgesi olarak takip edilebilir.

Benzer incelemeler için:

Araştırma Bölümleri

Arşiv

Düşük fiyat farkı (spread) ve gecelik faizle (swap) işlem yapın

Manipüle edilemeyen, derinlikli bir piyasada anlık yatırım yapın

Kaldıraçlı işlem ve hedging'le döviz/sektör riskini sigortalayın

Hemen Türkiye’nin Forex Şirketi’nde yatırıma başlayın