İngiltere’de Enflasyon Yükselmeye Devam Ediyor

  Hazırlayan:  Akın Solmaz  

  14 Tem 2021, Çarşamba  

İngiltere enflasyonu haziran ayında beklentilerin üzerinde yıllık %2,5 (Beklenti: %2,2) seviyesine yükseldi. Gıda, ikinci el araba, giyim ve ayakkabı, yeme-içme ve motor yakıtı fiyatlarındaki yükseliş 12 aylık TÜFE oranındaki değişime yukarı yönlü katkı sağladı. 12 aylık TÜFE oranına en büyük yukarı yönlü etki ise ulaştırmadan geldi (0,80 puan). Oyunlar, oyuncaklar ve hobilerin geçen yıla göre düşüş göstermesi enflasyonda yıllık bazda aşağı yönlü destek sağladı. Enflasyondaki yükselişin ardından İngiltere Merkez Bankası’nın önümüzdeki ay yapacağı toplantı sonrasında sonrası gelecek olan açıklamalar piyasaların dikkatinde olacaktır.

 

Enflasyon Alt Endeksler
İngiltere Enflasyon Yıllık ve Aylık

BoE üyelerden sadece Andrew Haldane ‘nin tahvil alımlarını 845 milyara düşürme görüşü Mayıs toplantısından beri devam ediyor. Bu toplantıda tahvil alımlarını düşürme görüşündeki üye sayılarında artış olması ve sözlü olarak dile gelmesi durumunda sterlin tarafında güçlenme başlayabilir.

Sterlin/Dolar paritesini teknik olarak incelediğimizde;

 

GBPUSD Günlük Grafik

Paritede 200 günlük hareketli ortalamanın güçlü bir destek bölgesi olduğunu izlemekteyiz. Bu bölgeden gelen alımlar ile 1.3900 direnç seviyesi test edildi. Paritede bu bölgenin aşılması durumunda 1.4000 seviyesine doğru yükseliş hareketi devam edebilir. Bu bölgenin altında kalıcılık devam ettiği sürece 1.3800 / 1.3730 sıralı destek seviyeleri takip edilebilir.

Dirençler: 1.3900 / 1.4000 / 1.4130

Destekler: 1.3800 / 1.3730 / 1.3665

Benzer incelemeler için:

Araştırma Bölümleri

Arşiv

Düşük fiyat farkı (spread) ve gecelik faizle (swap) işlem yapın

Manipüle edilemeyen, derinlikli bir piyasada anlık yatırım yapın

Kaldıraçlı işlem ve hedging'le döviz/sektör riskini sigortalayın

Hemen Türkiye’nin Forex Şirketi’nde yatırıma başlayın