İmalat PMI

  Hazırlayan:  Akın Solmaz  

  01 Haz 2021, Salı  

İstanbul Sanayi Odası Markit imalat satın alma yöneticileri endeksinin Mayıs verileri açıklandı. Verilere göre imalat tarafında 2020 Mayıs ayından bu yana ilk kez 50 seviyesinin altında bir değer kaydedildi. Enflasyonist baskının etkisi sektörler üzerinde izleniyor. Hammadde teminine ilişkin zorluklar devam ederken bu durum girdi maliyetleri ile satış fiyatlarındaki artışların hızlanmasında etkili oldu. Mayıs ayında uygulanan tam kapanmanın da imalat sektörü üzerinde olumsuz etki yarattığı görülüyor.

Sektörlere baktığımızda son aylarda küresel tarafta talebin artmasıyla ana metal sanayi, elektronik ve elektrikli ürünler gibi sektörlerde de pozitif görünüm izleniyor. Tam kapanma döneminde gıda tarafındaki ciddi talep artışının sektöre pozitif yansıdığı da görülüyor. Kimyasal, Plastik ve Kauçuk sektöründe ise artış yaşandı.

Genel olarak değerlendiğimizde on sektörün yedisinde üretimde yavaşlama izleniyor. Tekstil ürünleri, kara ve deniz araçları sektörlerinde  uzun bir dönemdir devam eden güçlü görünümün azaldığı görülüyor. Bu sektörlerde hizmet veren şirketler tarafında negatif görünüm yaşanabilir.  Gıda ürünleri , kimyasal plastik ve kauçuk ürünler ve elektrikli ve elektronik ürünler sektörlerinde ise şirketlerde pozitif yansımalar görülebilir. Ana metal sanayi şirketlerinde ise genel güçlü görümün devam edebileceğini söylemek mümkün.

Benzer incelemeler için:

Araştırma Bölümleri

Arşiv

Düşük fiyat farkı (spread) ve gecelik faizle (swap) işlem yapın

Manipüle edilemeyen, derinlikli bir piyasada anlık yatırım yapın

Kaldıraçlı işlem ve hedging'le döviz/sektör riskini sigortalayın

Hemen Türkiye’nin Forex Şirketi’nde yatırıma başlayın