BoE : Enflasyon Geçici

  Hazırlayan:  Akın Solmaz  

  24 Haz 2021, Perşembe  

BoE : Enflasyon Geçici

İngiltere Merkez Bankası (BoE), % 0,1 seviyesinde olan politika faizinde ve 895 milyar sterlin tahvil alım programında değişikliğe gitmedi. Tahvil alım programını 875 milyar sterlin seviyesinde tutmak için 8’e 1 oy verildi. Üyelerden Andrew Haldane ‘nin tahvil alımlarını 845 milyara düşürme görüşü Mayıs toplantısından beri devam ediyor.

BoE’nin yıllık bazda %2’lik enflasyon beklentisinin üzerinde %2.1 açıklanan verinin ardından piyasalarda sözlü olarak şahin beklentisi oluşmuştu.

‘’Enflasyonunun geçici olarak %2 hedefinin üzerine çıkması bekleniyordu. Ağırlıklı olarak enerji fiyatlarındaki gelişmelerden kaynaklanmaktadır.’’ açıklamasını yapan BoE , bu geçici etkiler ortadan kalktıkça enflasyonunun düşeceğini belirtti. Ek olarak enflasyonun orta vadede %2 seviyelerine dönmesinin beklendiği ifade edildi.

İleri enflasyon beklentisi olarak ; ‘’Çekirdek TÜFE enflasyonu da %1.3’ten %2.0’a yükseldi. Artan küresel girdi maliyeti baskıları, giderek artan bir şekilde imalat çıktı fiyatlarına ve petrol dışı ithalat fiyatlarına yansıyor. Başta enerji ve diğer emtia fiyatlarındaki gelişmeler olmak üzere, TÜFE enflasyonunun hedefin daha da üzerine çıkması ve geçici bir süre için %3’ü aşması beklenmektedir.’’ İfadesine yer verildi.

‘’Bazı sektörlerde üretim, diğerlerinden önemli ölçüde aşağıda kalsa da, şu anda Covid öncesi seviyeleri civarında. Konut piyasası güçlü kalmaya devam ediyor ve tüketici güveni göstergeleri arttı. Covid kısıtlamalarının gevşetilmesinin son aşamalarındaki gecikmelerin doğrudan ekonomik etkileri, önceki aşamaların etkisiyle karşılaştırıldığında nispeten küçük olacaktır.’’ değerlendirmesi yapan kurul ekonomik olarak iyimser görünümün sürdüğünü ifade etti.

‘’Komite yedek kapasitenin ortadan kaldırılmasında ve %2 enflasyon hedefine sürdürülebilir bir şekilde ulaşılmasında önemli ilerleme kaydedildiğine dair net kanıtlar elde edilene kadar para politikasını sıkılaştırma niyetinde değildir.’’ İfadesinin yer aldığı metinde piyasanın beklendiği şahin görünüm ifadelerine yer verilmedi.

İleri aylarda enerji ve emtia fiyatlarındaki beklenen düşüşün gerçekleşmemesi durumunda enflasyon tarafındaki artışın beklentiden yüksek devam etmesi Para Politikası Kurulunda tahvil alımını azaltmayı öneren üye sayısını arttırabilir. Bu durumun gerçekleşmesi yavaş yavaş şahin görünüme geçişi başlatabilir.

 

 

GBP/USD Günlük Görünüm

 

Faiz Kararı Sonrası Sterlin / Dolar Paritesi

Sterlin Dolar paritesinde, beklenen şahin görünüme geçişin gerçekleşmemesinin ardından satış baskısı yaşandı. 2020 Mayıs ayından bu yana devam eden yükseliş trendini geçtiğimiz hafta ihlal eden parite, trend bölgesine doğru geri dönüş hareketini yaparak onay görüntüsü oluşturdu. Paritede, 1.4010 direnç bölgesinin aşılamaması durumunda uzun bir süredir devam eden 1.3665 / 1.4245 yatay bandının destek bölgesine doğru geri çekilmesini sürdürebilir. 1.3665 destek bölgesine daha önce güçlü destek ve direnç olarak çalışan 200 günlük hareketli ortalama denk gelmekte.  Yukarı alanda 1.4010 direncinin aşılabilmesi durumunda ise 1.4245 ana direnç bölgesine doğru yeniden toparlanma yaşanabilir.

Destekler : 1.3786 / 1.3665 / 1.3560

Dirençler : 1.4012 / 1.4130 / 1.4245

Benzer incelemeler için:

Araştırma Bölümleri

Arşiv

Düşük fiyat farkı (spread) ve gecelik faizle (swap) işlem yapın

Manipüle edilemeyen, derinlikli bir piyasada anlık yatırım yapın

Kaldıraçlı işlem ve hedging'le döviz/sektör riskini sigortalayın

Hemen Türkiye’nin Forex Şirketi’nde yatırıma başlayın