Tarımsal Emtia Günlük Bülten

  Hazırlayan:  Emre Çayırlı  

  16 Şub 2021, Salı  

İnceleyin / İndirin

Bu inceleme tarayıcınızdaki ayrı bir pencerede görüntülenebilir ve/veya cihazınıza indirilebilir.

Hindistan’ın şeker ihracatının, konteyner kıtlığı ve ülkenin limanlarındaki tıkanıklık gibi lojistik kısıtlamalar nedeniyle bu yıl Eylül ayına kadar %24’ten fazla düşeceği öngörülüyor.

ABD Tarım Bakanlığı verilerine göre 11 Şubat’ta 4 Şubat’ta sona eren haftada %81 düşüşle 1.449 milyon mt’a geriledi. Geçtiğimiz haftaya dair ihracat rakamları bugün açıklanacak.

Arjantin’de son haftalarda görülen yağmurlar soya fasulyesi ve mısır hasadı için tahminleri yükseltti. Rosario tahıl borsası tarafından yayınlanan aylık raporda, son haftalardaki yağmurların ağır mahsul kayıplarına neden olan 2018 kuraklığının tekrarlanmasıyla ilgili korkuları ortadan kaldırdığı belirtildi.

ABD soya fasulyesine yönelik canlı talep, ABD’nin yağlı tohum arzındaki tarihsel düşüşü hızlandırıyor ve salgın sırasında ülkelerin temel gıda maddeleri stoklamaya başlaması, artan gıda enflasyonunda soya fasulyesi fiyatlarını daha da artırabilir.

Şikago buğday vadeli işlemleri Salı günü %2’den fazla artışla bir haftanın en yüksek seviyesine yükseldi, ABD’nin tarımsal bölgelerindeki soğuk hava, küresel arz konusunda endişeleri artırdı.

Çin geçen yıl 11,3 milyon ton rekor mısır satın aldı ve bunun üçte birinden fazlası ABD’den temin etti. Ocak ayının sonlarında ABD Tarım Bakanlığı, Çin’in 2,1 milyon ton daha satın aldığını duyurdu.

Piyasa araştırmacısı Allegra Group, İngiltere’deki kahve zincirlerinin, koronavirüs krizinin satışları yaklaşık 2 milyar pound azaltmasının ardından toparlamasının dört yıl alacağını bildirdi. Costa Coffee ve Starbucks Corp. gibi şirketlerin hakim olduğu piyasada, geçici kapanışlar ve sadece paket servisi olan restoran ticareti, geçen yıl İngiltere’nin markalı kahve zinciri mağazalarının satışlarını yaklaşık %40 düşürdü. Allegra yayımladığı raporda, sektörün salgın öncesi seviyelere geri dönmesinin 2024 yılından önce beklenmediği, görünümle ilgili derin belirsizlik olduğunu bildirdi.

Benzer incelemeler için:

Araştırma Bölümleri

Arşiv

Düşük fiyat farkı (spread) ve gecelik faizle (swap) işlem yapın

Manipüle edilemeyen, derinlikli bir piyasada anlık yatırım yapın

Kaldıraçlı işlem ve hedging'le döviz/sektör riskini sigortalayın

Hemen Türkiye’nin Forex Şirketi’nde yatırıma başlayın