Endeks ve Emtia Günlük Bülten

  Hazırlayan:  Emre Çayırlı  

  12 Mar 2021, Cuma  

İnceleyin / İndirin

Bu inceleme tarayıcınızdaki ayrı bir pencerede görüntülenebilir ve/veya cihazınıza indirilebilir.

ABD Başkanı Joe Biden salgına karşı hayata geçirilmesi planlanan 1.9 trilyon dolarlık paketi imzaladı. Biden yaptığı açıklamada, “Bu tarihi yasa, bu ülkenin omurgasını yeniden inşa etmekle ilgili ve bu milletin insanlarına, çalışanlara, orta sınıf insanlarına, ülkeyi inşa eden insanlara bir savaş şansı tanıyor” dedi.

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, mali teşvik paketi dahilindeki 1.400 dolarlık ödemelerin bu hafta sonu başlayabileceğini açıkladı.

Uluslararası Para Fonu (IMF), ABD’de yürürlüğe giren 1,9 trilyon dolarlık teşvik paketi pek çok ülkeye fayda sağlayacak ve toparlanmaya yardım edecek olsa da faiz oranlarında ani bir artışın gelişmekte olan piyasalara yayılması olasılığına karşı merkez bankalarını uyardı.

ABD’de Hazine Bakanlığı tarafından düzenlenen 30 yıllık tahvil ihalesinde faiz oranı 2.295 oldu. Önceki oran yüzde 1.933 olmuştu.

Çalışma Bakanlığı verilerine göre ABD’de işsizlik maaşına başvuranların sayısı 6 Mart’ta sona eren haftada 42 bin düşerek 712 bin oldu.

Avrupa Merkez Bankası faiz kararını açıkladı. Faizler sabit tutulurken, pandemi tahvil alım programının büyüklüğüyle ilgili olarak da değişiklik yapılmadı. Karar sonrasında konuşan AMB Başkanı Lagarde risklerin daha dengeli hale geldiğini vurguladı.

ENERJİ: OPEC’in şubat ayı petrol piyasası raporuna göre, yılın ikinci yarısında aşılama çalışmalarındaki ilerleme ve ekonomilerdeki olumlu etkinin tüketime yansımasıyla küresel petrol talebinin artacağı öngörülüyor.

Benzer incelemeler için:

Araştırma Bölümleri

Arşiv

Düşük fiyat farkı (spread) ve gecelik faizle (swap) işlem yapın

Manipüle edilemeyen, derinlikli bir piyasada anlık yatırım yapın

Kaldıraçlı işlem ve hedging'le döviz/sektör riskini sigortalayın

Hemen Türkiye’nin Forex Şirketi’nde yatırıma başlayın