Tarım Dışı Öncesinde Dolar Yeniden Güç Kazanıyor

  Hazırlayan:  Emre Çayırlı  

  04 Haz 2021, Cuma  

ABD’de açıklanan verilerle birlikte ekonomik toparlanmanın hız kazandığına dair işaretler, dün beklentilerde değişim yaşanmasına ve dolar endeksinin değer kazanmasına neden oldu. Dün beklenenden iyi açıklanan Birleşik Devletlere ekonomisine ait veriler Federal Rezerv’in tahvil alımlarını azaltmak için zaman çizelgesini öne çıkarabileceğine dair spekülasyonları artırdı. Güçlü gelen ADP özel sektör istihdam raporu, bugünkü tarım dışı istihdam raporunun da olumlu sürprizler sunabileceğini gösteriyor.

Geçtiğimiz ay beklentilerin oldukça altında kalan ve 266 bin artan tarım dışı istihdam verisi ve Mayıs ayında %6.1’e yükselen ABD işsizlik oranı dolar zayıflamasına ve emtia fiyatlarında yükselişin başlamasına neden olmuştu. Bugün yapılacak açıklama sonrasında görünüm terse dönecek mi göreceğiz ama öncesinde EUR/USD ve GBP/USD gibi majör para birimlerinde değer kaybı yaşanıyor.

(ABD Tarım Dışı İstihdam Değişimi)

(ABD İşsizlik Oranı Değişimi)

(ABD Mayıs ayı Tarım Dışı İstihdam Beklentileri)

 

Dün açıklanan ADP Ulusal İstihdam Raporu’na göre özel sektör istihdamı Nisan’dan Mayıs’a 978.000 iş artışı yaşanması bugün açıklanacak olan Tarım Dışı İstihdam verisinde de yükselişin devam edebileceği beklentisini beraberinde getirdi. Dolar endeksi Mart ayı sonunda başlayan düşüş trendinin üzerine geçti ve aylık ortalamaların üzerinde hesaplanmaya başladı. Hafta içinde %1 ‘in üzerinde yükselen dolar endeksinde, bugün açıklanan verilerin olumlu tabloyu desteklemesiyle 91.00 seviyesine doğru yükselişin devam ettiği görülebilir.

EUR/USD paritesi veri öncesinde yükseliş kanalının aşağısında fiyatlanmaya başladı. Paritede 1.2130 bölgesi altında kalındığı sürece 1.2050 seviyesi doğru değer kaybının sürdüğü görülebilir. Güçlü destek bölgesi ise 1.1950 yakınlarına bulunuyor. Tarım dışı istihdam sonrasında ABD Dolar’ın değer kazancını sürdürmesi paritede kısa vadeli olarak satışların derinleşmesine neden olabilir.

Gümüş tarafına bakıldığında ise hafta içinde %5 üzerinde değer kaybı yaşandı. Aylık ortalamanın üzerine tutunmaya çalışan gümüş fiyatında 27 dolar gerisine geçilmesi halinde 26.60 ve 25.70 desteklerine doğru satışları devam ettiğini görebiliriz.

Altın Mart ayından bu yana en yüksek haftalık düşüşünü gerçekleştirdi.  Beklenenden daha iyi gelen ABD verilerinin ardından dolar ve Hazine getirilerinin artmasıyla külçe altın Perşembe günü %2 değer kaybetti, ons altında haftalık bazda yaşanan değer kaybı ise şu an için %3.15 seviyesinde. Teknik olarak Mart ayı sonunda başlayan yükseliş kanalının destek bölgesinde tutunan ons altın fiyatı, bugün ABD’de açıklanacak olan istihdam verilerinde ekonomik toparlanmanın devam etmesiyle birlikte 1855 dolar desteğinin de altına sarkmaya başlayabilir.

Federal Rezerv konuşmacılarından gelen son yorumlar, ekonomik veriler toplanırken ve yeni Covid-19 vakaları düşerken, merkez bankasının teşvik operasyonlarını azaltmayı tartışmaya başlayabileceğini ve bu da dolara olan talebi artırabileceğini gösteriyor. Bundan dolayı 15-16 Haziran tarihlerinde gerçekleşecek olan FED toplantısı, bugün açıklanacak olan verilerin ardından oldukça önemli olacak. 

Benzer incelemeler için:

Araştırma Bölümleri

Arşiv

Düşük fiyat farkı (spread) ve gecelik faizle (swap) işlem yapın

Manipüle edilemeyen, derinlikli bir piyasada anlık yatırım yapın

Kaldıraçlı işlem ve hedging'le döviz/sektör riskini sigortalayın

Hemen Türkiye’nin Forex Şirketi’nde yatırıma başlayın