Nisan Ayı Sanayi Üretimi Verisi Değerlendirme

  Hazırlayan:  Akın Solmaz  

  11 Haz 2021, Cuma  

Sanayi üretiminde hızlı toparlanmanın ardından yavaşlama devam ediyor.

 

Sanayi Üretimi Yıllık

Sanayi üretiminde yıllık %66 artış açıklanırken aylık bazda %0.9 daralma kaydedildi. Yıllık ciddi artışın etken faktörü, geçen yılın ayını dönemlerine denk gelen salgının ilk etkileriyle üretimde ciddi bir duraklama yaşanmıştı.

Açıklanan veride endekslerde yıllık incelendiğinde, 2021 yılı Nisan ayında madencilik ve taş ocakçılığı sektörü endeksi bir önceki yılın aynı ayına göre %25,5, imalat sanayi sektörü endeksi %72,3 ve elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi %26,6 arttı.

 

SPX500

Endeksleri aylık incelendiğinde, 2021 yılı Nisan ayında madencilik ve taş ocakçılığı sektörü endeksi bir önceki aya göre %4,1, imalat sanayi sektörü endeksi %0,7 ve elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi %1,3 azaldı.

Sektörel olarak değerlendirdiğimizde birçok sektörde küçülme kaydedilmiş. En fazla küçülmenin yaşandığı sektörler; metal cevherleri madenciliği (-%8,3) , içecek (-%6,8) , gıda (%-4,8) , motorlu kara taşıtı (-%3,9), kauçuk ve plastik (-%2,6) kağıt ve kağıt ürünleri (-%2,1) , dayanıksız tüketim malı (-%1,9) , tekstil ürünleri imalatı (-%1,8) gibi sektörler ilk sıralarda yer almakta.

Bilgisayarların, elektronik ve optik (%26,6), Kayıtlı medyanın basılması ve çoğaltılması (%14,4) Kok kömürü ve rafine edilmiş petrol (%8,6) , Diğer ulaşım araçlarının imalatı (%7,6), Kömür ve linyit çıkartılması (%6,6) gibi sektörler aylık bazda artış gösteren sektörlerin başında yer alıyor.

 

Sanayi üretim tarafında yavaşlamanın önümüzdeki ay gelecek veride kapanmanın etkisiyle devam edebileceği ön görülebilir. Fakat haziran ayı itibariyle aşılamanın hız kazanması ve kısıtlamaların kaldırılması ile üretim tarafında yeniden toparlanma başlayabilir.

 

 

Benzer incelemeler için:

Araştırma Bölümleri

Arşiv

Düşük fiyat farkı (spread) ve gecelik faizle (swap) işlem yapın

Manipüle edilemeyen, derinlikli bir piyasada anlık yatırım yapın

Kaldıraçlı işlem ve hedging'le döviz/sektör riskini sigortalayın

Hemen Türkiye’nin Forex Şirketi’nde yatırıma başlayın