Haftanın Öne Çıkan Gelişmeleri

  Hazırlayan:  Emre Çayırlı  

  07 Haz 2021, Pazartesi  

7-11 Haziran 2021 haftasında öncelikli olarak Euro bölgesi ekonomik verileri olmak üzere ABD’de açıklanacak olan enflasyon oranı piyasaların odağında olacak. Hafta geneline bakıldığında en yoğun gündem Perşembe günü yaşanacak. Perşembe günü hem Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) para politikasına yönelik olarak alacağı faiz oranı kararını hem de ABD’de açıklanacak olan Mayıs ayı enflasyon oranı önem derecesi yüksek açıklamalar olarak ön plana çıkıyor. Salı günü ise Euro bölgesinde açıklanacak olan birinci çeyrek ekonomik büyüme rakamları takip edilecek. Salı günü açıklanacak olan diğer önemli veri ise ZEW beklenti anketleri olacak. Haftanın son işlem günüde ise İngiltere ve Türkiye’de açıklanacak olan sanayi üretimi verileri piyasaların takibinde olacak.

Geçtiğimiz ay 84.4 olarak açıklanan ve son yirmi yılın en yüksek seviyesine çıkan Almanya ZEW ekonomik beklenti endeksi yıl başından bu yana hızla yükselmeye devam ediyor. Haziran ayına dair beklentiler 86.0 seviyesinde bulunuyor. Benzer bir tablo Avrupa bölgesi ZEW ekonomik beklenti anketinde de görülmekte. Geçtiğimiz ay 66.3’den 84.0’e yükselen endekste yükselişin devam etmesi Euro üzerinde değer kazancı yaratabilir.

En son 2016 yılında üç faiz oranını da (Mevduat faiz oranı, politika faiz oranı, marjinal faiz oranı) düşüren Avrupa Merkez Bankası (ECB) , 2019 yılında %-0.50 düzeyine çektiği mevduat faiz oranını mevcut düzeylerine korumaya devam ediyor. Haziran ayı toplantısında da değişim yapılması beklenmeyen faiz oranlarından ziyade piyasa tahvil alım programının detaylarında yapılabilecek bir değişime odaklanacak. Şimdiye kadar ECB yetkililerinde gelen açıklamalar pandeminin etkileri geçene kadar mevcut para politikalarında değişim olmayacağını gösteriyor. Bundan dolayı toplantı sonrasında açıklamalarda bulunacak olan ECB Başkanı Lagarde’ın açıklamaları daha fazla önem taşıyor.

ECB toplantısıyla aynı gün açıklanacak olan ABD enflasyon oranı Nisan ayında %4.2’ye yükselmiş ve dolar endeksinde değer artışı yaşanmasına neden olmuştu. Ocak ayında %1.4 olarak açıklanan enflasyon oranı Mart ayında %2.6’ya yükselmişti. Yükselişin devam etmesi FED’in para politikasında sıkılaşmaya gideceği beklentisiyle dolar cephesinde değer artışı yaratabilir. Mayıs ayında dair beklentiler %4.7 seviyesinde bulunuyor. 

Benzer incelemeler için:

Araştırma Bölümleri

Arşiv

Düşük fiyat farkı (spread) ve gecelik faizle (swap) işlem yapın

Manipüle edilemeyen, derinlikli bir piyasada anlık yatırım yapın

Kaldıraçlı işlem ve hedging'le döviz/sektör riskini sigortalayın

Hemen Türkiye’nin Forex Şirketi’nde yatırıma başlayın