Gümüş Yön Arayışında

  Hazırlayan:  Emre Çayırlı  

  10 Haz 2021, Perşembe  

Pandemi döneminde oldukça hızlı değer kazanan gümüş fiyatı, yeni yılda da değer artışını sürdürmüş olsa da geçtiğimiz yıl yaşanan yükseliş ivmesini yakalayamadı. Yıl başından bu yana %5’e yakın yükselen gümüş fiyatı, ilerleyen dönemlerde endüstriyel kullanımı oldukça önemli ölçüde artması beklendiğinden yükselme potansiyelini koruyor. Kısa vadede ise ABD’de ekonomisine yönelik beklentiler gümüş fiyatına yön veriyor. Yakın dönemde FED’in para politikasından etkilenme ihtimali bulunan gümüş fiyatında, FED’in sıkı para politikasına geçiş mesajı vermesi halinde kalıcı olmasa da değer kaybı yaşandığı görülebilir.

Gram gümüş fiyatı ise Dolar / Lira paritesinde yaşanan yükselişe paralel olarak 7.10 seviyesinin üzerine çıkmıştı. Son günlerde ons gümüş fiyatının 28.00 / 27.50 dolar arasında yatay hareket etmesi ve paritedeki düşüşe paralel olarak 7.80 seviyesinden başlayan değer kaybı 7.60’a doğru devam etti. İlerleyen süreçte Dolar / Lira paritesinde hızlı bir yükseliş yaşanmadığı sürece gram gümüş fiyatının da 7.80 / 7.50 aralığında hareket ettiğini görebiliriz.

Bugün açıklanacak ABD enflasyon oranında beklendiği gibi yükseliş yaşanması durumunda, dolar kuvvetlenmesine bağlı olarak ons altın ve gümüş fiyatında değer kaybı yaşandığı görülebilir. Dolar endeksinde yaşanabilecek olan değer artışıyla gümüş fiyatı aylık ortalamanın bulunduğu 27.60 bölgesinin kırılması durumunda 27.00 dolar seviyesine doğru değer kaybı yaşandığı görülebilir.

Altın / Gümüş rasyosu incelendiğindeyse 2019’un ikinci yarısından sonra bozulan ve 2020 yılı ilk yarısında gümüşün değer kaybetmesiyle hızla yükselen oranın gümüşün 25 dolar üzerinde kalmasıyla birlikte yeniden 65 bölgesine döndüğü görülüyor. İlerleyen dönemde ons altında yükseliş yaşanması durumunda Altın / Gümüş rasyosunun 70 ‘e yakınlaştığı görülebilir ama gümüş ile altın ilişkisinin eskiden olduğu kadar orantısal bir uyum içinde olmadığını belirtmek gerekiyor.

Yıl başından bu yana değerli metal fiyatlarında ve emtia fiyatlarında yaşanan hızlı yükselişe yetişemeyen ons altın ve gümüşün ilerleyen süreçte yükselişe devam etme ihtimali bulunuyor. Görece ucuz kalmış olan geleneksel yatırım araçlarında yılın ikinci yarısında değer kazancı yaşandığı görülebilir. Özellikle ABD’de yükselen enflasyon oranıyla birlikte enflasyon artış beklentisinin de tahvil faiz oranlarının üzerine geçmesi halinde ons altın ve ons gümüş fiyatına da pozitif yansıdığını görebiliriz.

Benzer incelemeler için:

Araştırma Bölümleri

Arşiv

Düşük fiyat farkı (spread) ve gecelik faizle (swap) işlem yapın

Manipüle edilemeyen, derinlikli bir piyasada anlık yatırım yapın

Kaldıraçlı işlem ve hedging'le döviz/sektör riskini sigortalayın

Hemen Türkiye’nin Forex Şirketi’nde yatırıma başlayın