GBP/USD Teknik Görünüm

  Hazırlayan:  Emre Çayırlı  

  08 Haz 2021, Salı  

Sterlin / Dolar paritesi teknik olarak incelendiğinde, uzun vadeli grafiklerde yaşanan sıkışmanın bu yılın başında yukarı yönde kırılmasından sonra GBP/USD paritesi 1.4240 seviyesine kadar yükseldi. Bu yılın başında ara bölge olan 1.3360 seviyesi üzerinde fiyatlanmaya başlamasının ardından hızla yükselen sterlin / dolar paritesinde aylık bazda yaşanan sıkışmanın kırılmış olması, uzun vadede yükseliş eğiliminin devam edebileceğini gösterir nitelikte. Teknik göstergelerden MACD’nin 2015 yılı sonrasında bu yıl itibariyle pozitife geçmiş olması da paritede yaşanan yükselişi destekliyor. Paritedeki yükseliş hareketinin devam etmesi halinde 2018 yılında direnç olarak çalışan 1.4370 seviyesi oldukça önemli bir bölge olarak izlenecek. Bu seviyenin üzerine geçilmesi halinde ikili dip formasyonun da kırılmasına bağlı olarak orta / uzun vadede alış pozisyonlarının arttığı görülebilir.

GBP/USD paritesine günlük grafikte bakıldığında ise 2020 Mayıs ayı sonrasında bir yıldır yükseliş trendi üzerinde hareket ettiği görülüyor. Bu yıl Şubat ayında test edilen 1.4240 direnci son 20 gündür baskılanıyor ama henüz kırılmadı. İlerleyen süreçte direnç seviyenin üzerine geçilmesi halinde aylık grafikte de gösterdiğim 1.4370 seviyesine doğru paritenin değer kazandığını görebiliriz. Aylık ortalama fiyatın 1.4080 desteği yakınlarında bulunduğu paritede MACD’nin günlük bazda pozitif bölgede güç kaybı içinde olması, aylık ortalamanın aşağısına geçilmesi durumunda parite fiyatının yükselişin trendinin geçtiği 1.4000 / 1.3970 aralığına doğru gerileyebileceğini göstermekte. Bundan dolayı yatay hareketin sonlanmasına karşı dikkatli olunmasında yarar var. Yataylığın kırıldığı yönde parite hareketinin devam ettiğini görebiliriz.

Gün içi grafikler incelendiğinde ise 17 Mayıs sonrasında 1.4240 / 1.4100 aralığında yatay hareket eden GBP/USD paritesinde RSI göstergesinin yavaşladığı görülmekte. Son iki aylık fiyat hareket içerisinde yapılan Fibonacci hesaplamasında 23,6‘lık dilime denk gelen 1.4100 seviyesi destek olarak takip ediliyor. Aşağı alanda 1.4100 / 1.4075 destek bölgesinin kırılması halinde, aylık ortalama fiyatında aşağısında geçilmesiyle Fibonacci 38.2’nin bulunduğu 1.4000 seviyesine doğru satış baskısı yaşanabilir. İlerleyen süreçte RSI’ın düşüş trendinin üzerine geçmesi halindeyse ilk olarak 1.4200 devamında 1.4240 dirençlerine doğru yükseliş yaşanabilir.

Benzer incelemeler için:

Araştırma Bölümleri

Arşiv

Düşük fiyat farkı (spread) ve gecelik faizle (swap) işlem yapın

Manipüle edilemeyen, derinlikli bir piyasada anlık yatırım yapın

Kaldıraçlı işlem ve hedging'le döviz/sektör riskini sigortalayın

Hemen Türkiye’nin Forex Şirketi’nde yatırıma başlayın