EUR/USD Teknik Görünüm

  Hazırlayan:  Emre Çayırlı  

  18 Eyl 2020, Cuma  

EUR/USD paritesi aylık grafik yardımıyla analiz edildiğinde; oldukça uzun vadeli bir düşüş trendinin etkisinde olduğu görülüyor. Yaklaşık olarak 12 yıldır devam eden düşüş trendinin kırılıp kırılmayacağını önümüzdeki süreçte yaşanacak gelişmelerle birlikte izleyeceğiz. Düşüş trendinin kırılması durumda sert yükseliş hareketi görebiliriz. Tabii bunun için ya ABD’den beklenmedik bir genişleme hamlesi görmemiz ya da AB’de olağandışı bir ekonomik büyüme yaşamamız gerekebilir. Teknik yoruma geçmeden önce uzun vadeli seyrin değişimi için temel bir hikâyeye ihtiyaç duyulacağını belirtmek ve bundan dolayı haber akışının takibinin önemli olduğunu söylemekte yarar var.

2008 yılında 1.60 dolaylarında bulunan EUR/USD paritesi aradan geçen 12 yılda 1.04’e kadar geri çekildi ve bugünlerde 1.20 bölgesinde fiyatlanıyor. Teknik anlamda oldukça uzun süredir devam eden düşüş trendinin etkisinde bulunan parite fiyatı son günlerde oldukça kritik bölgelerde hareket ediyor. 2008 yılı Mart ve Temmuz aylarında görülen zirvelerden başlayan ara trendin üzerinde bulunan EUR/USD fiyatı ana düşüş eğiliminin üzerine geçmekte zorlanıyor. Bugünlerde 1.20 bölgesinden geçen ana düşüş trendi, paritenin önüne oldukça önemli bir direnç çekti.

2008 ila 2017 arasındaki fiyatlar üzerinde yapılan Fibonacci hesaplamasında 23,6’lık dilime denk gelen 1.1700 fiyatı aşağı alanda oldukça önemli bir destek seviyesi. Aynı şekilde Fibonnaci 38,2’lik dilime denk gelen ve 2018 yılında direnç görevini yerine getiren 1.2500 ise yaşanabilecek bir trend kırılmasında izleyeceğimiz ilk önemli direnç seviyesi olacak.

EUR/USD paritesi teknik olarak biraz daha yakından incelendiğindeyse günlük grafikte oluşan bir OBO (Omuz Baş Omuz) formasyonu görülmekte. Ağustos – Eylül arasında oluşan formasyonun kırılması için 1.1750 / 1.7000 arasında bulunan destek bölgesinin altında günlük mum kapanışları görmemiz gerekiyor. Böyle bir senaryoda OBO’nun oluştuğu 250 pips’lik bir alan kadar aşağı yönde hareket beklentisi oluşabilir. Özellikle yukarıda uzun vadeli grafik üzerinde de belirttiğim 1.1700 fiyatının altında kalınması durumunda 1.1500 bölgesi bir sonraki ana destek seviyesi olarak izlenecek.

İlerleyen günlerde 1.1910 ve 1.2000 bölgelerin üzerine çıkılması ise OBO formasyonunun bozulduğunun habercisi olabilir. Bu duruma karşı da dikkatli olmakta yarar var. Çünkü 1.2000 üzerindeki fiyatlarda da uzun vadeli düşüş trendinin bozulacağını unutmamak gerekiyor.

Benzer incelemeler için:

Araştırma Bölümleri

Arşiv

Düşük fiyat farkı (spread) ve gecelik faizle (swap) işlem yapın

Manipüle edilemeyen, derinlikli bir piyasada anlık yatırım yapın

Kaldıraçlı işlem ve hedging'le döviz/sektör riskini sigortalayın

Hemen Türkiye’nin Forex Şirketi’nde yatırıma başlayın