Euro Bölgesi Enflasyon Verileri Açıklandı

  Hazırlayan:  İdil Su Kesken  

  16 Tem 2021, Cuma  

Euro bölgesinde enflasyon beklenti dahilinde %1,9 olarak açıklandı. Mayıs ayında %2,0 olan enflasyonda aylık bazda düşüş gözlemleniyor. Çekirdek enflasyonda ise geçen ay ile kıyasla bir değişiklik gözlemlenmezken, beklenti dahilinde %0,9 olarak açıklandı.

Bölge içinde en düşük enflasyon oranına sahip olan ülkeler Portekiz (-0,6), Malta (%0,2) ve Yunanistan (%0,6) olurken, En yüksek oranlar ise Macaristan (%5,3), Polonya (%4,1) ve Estonya’da (%3.7) kaydedildi.  Euro bölgesi ülkelerinin enflasyon oranları geçtiğimiz ay ile kıyaslandığında on iki üye devlette düşüş gözlemlenirken, on bir üyede yükseliş gözlemlendi. On dört ülkede ise enflasyon oranları önceki aya kıyasla sabit kaldı. Açıklanan Euro bölgesi enflasyon oranına en yüksek katkı 1,16 oranı ile enerji sektöründen geldi. Enerji sektörünü endüstriyel ürünler, hizmet sektörü ve gıda sektörü takip etti.

Gelen rakamlar sonrası EUR/USD paritesini yarım saatlik grafikte incelediğimizde, gelen verinin paritede bir etki yaratmadığını söyleyebiliriz. Teknik olarak pozitif görünüm sergileyen ve içerisinde hareket ettiği yatay bandın direnç bölgesine doğru yükseliş hareketi gözlemleniyor. Aynı zamanda sıkışma içerisinde hareket eden fiyatta yatay bandın yukarı yönlü kırılması durumunda bir kap formasyonu oluşumu gözlemlenebilir. Kap formasyonu oluşması halinde 1.1850 seviyesi formasyon hedefi olarak takip edilebilir. Aksi takdirde 1.1816 seviyesi destek konumunda bulunuyor.

Benzer incelemeler için:

Araştırma Bölümleri

Arşiv

Düşük fiyat farkı (spread) ve gecelik faizle (swap) işlem yapın

Manipüle edilemeyen, derinlikli bir piyasada anlık yatırım yapın

Kaldıraçlı işlem ve hedging'le döviz/sektör riskini sigortalayın

Hemen Türkiye’nin Forex Şirketi’nde yatırıma başlayın