Dolar Endeksinde Son Durum Ne?

  Hazırlayan:  İdil Su Kesken  

  08 Haz 2021, Salı  

Dolar Endeksi, Cuma günü açıklanan ABD İstihdam verilerinin beklentinin altında gelmesiyle son iki gündür yaşadığı satış baskısının ardından yükseliş sinyali verdi. Yükselen kanal trendinin destek seviyesinin de geçtiği 89.90 seviyesinden destek bulan fiyat bugün pozitif görünüm sergiliyor. Bugün 90.10 seviyesine tutunmaya çalışan endeks, major para birimleri karşısında da pozitif görünüm sergiliyor.

ABD 10 yıllık tahvillerine baktığımızda ise son zamanlarda 1,75/1,55 bandında yatay hareket eden fiyatın 1,55 seviyelerine doğru bir geri çekilme yaşadığı gözlemlenirken, dolar karşısında son zamanlarda oldukça sert bir düşüş yaşayan Türk lirasının ise bugün pozitif ayrıştığı görülüyor. Ons altın tarafında ise dolar endeksinin pozitif görünümü nedeniyle hafif baskı hissediliyor. Dolar endeksinin seyri için ABD’de bugün açıklanacak ticaret dengesi oranı ve Perşembe günü açıklanacak enflasyon rakamları belirleyici olacak. Enflasyonun beklentiden yüksek gelmesi ihtimali dolar endeksinin güçlenmesine neden olabilir.

Dolar endeksini teknik olarak incelediğimizde, nisan ayından gelen düşüş trendini yaşadığı sıkışmayla birlikte sonlandırdığını ve yeni bir yükseliş kanalı görüntüsü oluşturduğunu görüyoruz. 90.10 seviyesinde tutunmaya çalışan fiyat bu hafta açıklanacak olan ABD enflasyon beklentileriyle birlikte yönünü belirleyecek gibi görünüyor. Fiyatın yukarı yönlü hareketine devam etmesi durumunda 90.30 seviyesi ilk direnç konumunda bulunuyor. Tersi durumda önce kanal desteğine, kanal desteğini kırdığı takdirde ise 89.90 seviyesine doğru geri çekilebileceğini söyleyebiliriz. MACD’de bir yavaşlama söz konusu.

Dirençler: 90.30 / 90.60 / 90.90
Destekler: 90.10 / 89.90 / 89.60

Benzer incelemeler için:

Araştırma Bölümleri

Arşiv

Düşük fiyat farkı (spread) ve gecelik faizle (swap) işlem yapın

Manipüle edilemeyen, derinlikli bir piyasada anlık yatırım yapın

Kaldıraçlı işlem ve hedging'le döviz/sektör riskini sigortalayın

Hemen Türkiye’nin Forex Şirketi’nde yatırıma başlayın