Bakırın Hikayesi

  Hazırlayan:  Akın Solmaz  

  19 Nis 2021, Pazartesi  

Bakırın Hikayesi

Bakır 2020 Mart ayından bu yana yükseliş ivmesini koruyor. İletkenlik bakımından diğer metallerden bir adım önde olan bakır, ağırlıklı olarak enerji sektöründe kullanılır. Bunun dışında elektrik, elektronik, sanayi, inşaat, ulaşım, endüstriyel donanım, kimya, kuyumculuk ve boya sektörü gibi birçok alanda da kullanılmaktadır. Son dönemlerde yeşil enerjiye geçişin küresel çapta hız kazanmasının da etkisiyle elektrikli araçlardaki üretim artışı ve elektrikli araçlarda içten yanmalı motorlara göre daha fazla kabloya ihtiyaç duyulması bakır talebini arttırıyor. Genel olarak özetleyecek olursak ileri dönemlerde rüzgar türbinleri, elektrikli araçlar, şarj istasyonları, batarya, solar panel vb. gibi enerji tasarrufu sağlayacak aletlerin yapımının ciddi bir bakır talebi doğuracağını ve arz tarafında sorun yaşanması durumunda fiyat eğrisinin yukarı yönlü eğilimi sürdürebileceğini söyleyebiliriz.

Diğer taraftan bir süredir ABD tarafında enflasyon tarafındaki artış beklentisi ile tahvil faizlerindeki yükselişin piyasalarda özellikle değerli metallerde baskı oluşturmaktaydı. Bu durumun FED tutanakları ve Powell’ın açıklamalarında faiz tahminlerinin değişmediğini ve enflasyonun geçici bir yükseliş olduğu belirtilmesi ve altının çizilmesi piyasaları rahatlattı. Bu gelişmenin ardından değerli metallerde tekrar yükseliş hareketi başladı.

Bakıra teknik olarak bakacak olursak ;

2020 Mart ayından bu yana yükseliş trendi üzerindeki güçlü görünümünü koruyor. 20 ve 50 günlük ortalamalarını uzun bir dönemdir destek haline getiren bakır ortalamalar üzerinde yükseliş ivmesini devam ettiriyor. Teknik olarak tepede bir flama formasyonu oluşumu izleniyor. 4.00 USD seviyesine denk gelen bayrak direncinin aşılması ve geri dönüşünü yaparak onay almasının arından sert yükseliş hareketi yaşandı. 4.00 USD seviyesi üzerinde kalıcılık devam ettiği sürece 4.85 USD seviyesine denk gelen flama formasyonu hedefi takip edilebilir. Ara bölge olarak 4.35 direnç seviyesi izlenebilir. Olası geri çekilmelerde 4.15 / 4.00 / 3.90 destek seviyeleri takip edilebilir.

Benzer incelemeler için:

Araştırma Bölümleri

Arşiv

Düşük fiyat farkı (spread) ve gecelik faizle (swap) işlem yapın

Manipüle edilemeyen, derinlikli bir piyasada anlık yatırım yapın

Kaldıraçlı işlem ve hedging'le döviz/sektör riskini sigortalayın

Hemen Türkiye’nin Forex Şirketi’nde yatırıma başlayın