Bakır İstikrarlı Yükselişini Sürdürebilecek mi?

  Hazırlayan:  İdil Su Kesken  

  24 Haz 2021, Perşembe  

Çin Hükümeti, geçtiğimiz haftalarda emtia fiyatlarını kontrol altına almak amacıyla rezervlerinden satış yapacağını duyurmuştu. Bu hafta Çin’in rezerv satışı yapacağı tarih netleşti. Çin devlet rezervlerinden 5-6 Temmuz tarihinde 20 bin ton bakır, 30 bin ton çinko ve 50 bin ton alüminyum satışı gerçekleştirilecek.

FED tarafında ise geçtiğimiz hafta gerçekleştirilen para politikası toplantısı sonrasında, enflasyon beklentisi sebebiyle 2023 yılına kadar faizlerin artabileceği yönündeki açıklamalar piyasaları hareketlendirdi. Faiz beklentisinin dolar endeksine pozitif etki etmesi, emtia fiyatlarında aşağı yönlü bir hareketlenmeye sebep oldu. Yaşanan gelişmelerin ardından bakır fiyatı son iki ayın en düşük seviyesine gerilerken, ons altın ve gümüşte de kayda değer bir geri çekilme gözlemlendi. Ayrıca normalleşme süreciyle birlikte lojistik sorunlarının yavaş yavaş ortadan kalkması ve arz sıkıntısının çözülmeye başlaması, buna karşın talep tarafında düşüş yaşanması da emtia fiyatlarına olumsuz etki eden bir başka etken.

Bakırdaki son teknik duruma bakacak olursak, daha önceki analizlerimizde kırılma ihtimaline karşın uyardığımız üçgen formasyonunun aşağı yönlü kırılmasından sonra, fiyatta 2020’nin mart ayından gelen ana trende kadar geri çekilme yaşandı. Faiz beklentisiyle yaşanan satışların ardından FED Başkanı Powell tarafından gelen önden yüklemeli faiz artışı yapılmayacağına yönelik açıklama sonrası bakır, ana trendinin denk düştüğü 4.08 seviyesinden tepki alımlarıyla karşılaştı. Fiyatta toparlanmanın devam etmesi durumunda kısa vadeli düşüş trendinin denk düştüğü 4.43 seviyesi direnç olarak takip edilebilir. 4.36 seviyesinin aşılamaması halinde ise oluşabilecek OBO formasyonuna karşı dikkatli olunmasında yarar var. 4.08 seviyesi kritik desteğinin altındaki fiyatlamalarda 3.48 seviyesine kadar bir geri çekilme ihtimali oluşabilir.

Dirençler: 4.36 / 4.43 / 4.58
Destekler: 4.15 / 4.08 / 3.84

Benzer incelemeler için:

Araştırma Bölümleri

Arşiv

Düşük fiyat farkı (spread) ve gecelik faizle (swap) işlem yapın

Manipüle edilemeyen, derinlikli bir piyasada anlık yatırım yapın

Kaldıraçlı işlem ve hedging'le döviz/sektör riskini sigortalayın

Hemen Türkiye’nin Forex Şirketi’nde yatırıma başlayın