Altında Hareketlilik Artabilir

  Hazırlayan:  Emre Çayırlı  

  24 Haz 2021, Perşembe  

Geçtiğimiz hafta FED toplantısı sonrasında ABD dolarında yaşanan değer artışına paralel olarak ons altın fiyatı iki gün içinde %5 değer kaybetmişti.  Faiz artış beklentisinin canlanmasıyla emtia fiyatlarında başlayan satış baskısı, bundan sonraki süreçte ABD’de açıklanacak olan ekonomik verilerinin olumlu gelmesiyle birlikte devam edebilir. Bu sebeple bugün oldukça önemli bir gün. ABD’de açıklanacak olan 1.çeyrek final GSYH büyüme oranının %6,4 üzerinde açıklanması durumunda emtia fiyatlarında satış baskısı devam edebilir. Diğer yandan bugün Birleşik Devletlerde açıklanacak olan haftalık işsizlik başvuruları, kişisel tüketim harcamaları, dayanaklı mal siparişleri gibi makro verilerin etkilerini finansal piyasalar üzerinde görebileceğimiz bir gündeyiz. Öğleden sonra açıklanacak verilerin ardından ons altın ve gram altın fiyatları yeniden hareketlilik kazanabilir.

Uzun vadeli grafikte önemli bir destek seviyesi olan 1760 dolar düzeyinde durulmaya başlayan ons altın fiyatında, destek seviyesi aşağısına geçilmesi durumunda satış baskısında artış yaşanabilir. Günlük bazda Fibonacci 50,0 / 61,8 arasında yatay hareket eden ons altın fiyatında, destek seviyesi aşağısına geçilmesi durumunda 1735 dolar bölgesine doğru değer kaybı devam edebilir.

2019 yılında başlayan uzun vadeli yükseliş trendinin geçtiği 1735 dolar seviyesi oldukça önemli bir destek seviyesi. Bu bölgenin aşağısına geçirecek faktörlerin oluşması durumunda ons altın için 1675 dolar kapısı açılabilir. İki yıldır devam eden yükseliş trendinin bulunduğu 1735 dolar desteği bundan dolayı oldukça önemli bir bölge konumunda. ABD verilerinin beklentileri karşılayamaması durumunda ise 1800 dolar direnç olarak izleyeceğimiz fiyat seviyesi.

Gram altın fiyatında da yükseliş trendinin sonlandığı, 496 / 492 lira arasında denge arayışına girildiği görülüyor. Haziran ayının başında 520 lira seviyesinin kırılmasıyla başlayan düşüş trendi gram altın fiyatı üzerinde etkili oluyor. Fibonacci düzeltme seviyelerine bakıldığında gram altın için önemli olan bölge, 61,8’e denk gelen 488 lira olarak gözüküyor. Gün içi grafiklerde MACD ile fiyat arasında görülen pozitif uyumsuzluk teknik anlamda yükseliş yaşanabileceğini gösteriyor. Gün içinde 496 lira üzerinde kalınması durumunda, düşüş trendinin geçtiği 500 lira bölgesine doğru alımların geldiği görülebilir. Değer artışının yeniden başlaması için Fibonacci 38,2’nin bulunduğu 504 lira direnç seviyesi önemli olacaktır. 

Benzer incelemeler için:

Araştırma Bölümleri

Arşiv

Düşük fiyat farkı (spread) ve gecelik faizle (swap) işlem yapın

Manipüle edilemeyen, derinlikli bir piyasada anlık yatırım yapın

Kaldıraçlı işlem ve hedging'le döviz/sektör riskini sigortalayın

Hemen Türkiye’nin Forex Şirketi’nde yatırıma başlayın