ABD İstihdam Verileri Bekleneni Vermedi

  Hazırlayan:  Emre Çayırlı  

  07 May 2021, Cuma  

ABD’de açıklanan tarım dışı istihdam verisi beklentinin oldukça gerisinde kaldı ve Nisan ayında 266 bin kişilik artış yaşandı. Nisan ayında 950 bin üzerine artması beklenen tarım dışı istihdam verisinde yaşanan düşüş dolar endeksinde satış baskısının sürmesine neden oldu. Diğer yandan işsizlik oranında da 0,2 puan azalış yaşanması beklenirken, 0,1 puan artış ile işsizlik oranın %6,1’e yükselmiş olması ekonomik toparlanmanın yavaşladığına işaret etti. İstihdam verisinin ardından ABD 10 yıllık tahvil faizleri de uzun süre sonra %1.46’ya kadar gerilemiş durumda.

Verinin ardından ABD Dolarında yaşanan değer kaybıyla dolar endeksi 90.40 desteğine geriledi. EUR/USD paritesinde ise yükseliş devam ediyor. Emtia kanadında ise ons altın fiyatının 1840 dolara, gümüş fiyatının ise 27.66 dolara yükseldiği görülüyor.

EUR/USD paritesi verinin ardından Ocak ayından başlayan düşüş trendini zorlamaya başladı. Yükselişin sürmesi halinde trendin bulunduğu 1.2140 üzerine geçilmesiyle 1.2180 ana direnç seviyesine doğru alımlar devam edebilir. Yıl başında ocak ve şubat aylarında istikrarlı bir şekilde çalışan 1.2180 direnci oldukça kuvvetli bir bölge. Direnç seviyesi üzerinde kalıcılık sağlanması halinde paritede seyir değişebilir. Böyle bir durumunda Euro / Dolar fiyatının 1.2240 / 1.2270 bölgesine doğru yükseliş yaşamasına karşı dikkatli olmakta yarar var.

Ons Altın fiyatında önceki analizlerde bahsettiğimiz 1800 dolar bölgesinin geçilmesiyle başlayan yükseliş eğilimi, ABD işsizlik verilerin ardından güç kazanarak devam ediyor. Altın fiyatında 2074 dolar zirvesinden başlayan düşüş trendinin geçtiği 1864 dolar seviyesi ilk önemli direnç olarak izlenebilir. İlerleyen süreçte yükseliş eğiliminin sürmesi durumunda 1723 / 1798 arasında oluşana yükselen üçgen formasyonun da işaret ettiği 1875 dolar seviyesine doğru değer kazancının devam etme ihtimali bulunuyor. 

Gümüşte oluşan TOBO ( Ters Omuz Baş Omuz ) formasyonu boyun çizgisine denk gelen 26.60 seviyesinin aşılması ile yükseliş hız kazandı. Oluşan kısa vadeli yükselen kanal direnci test eden gümüşte, 27.70 seviyesinin aşılması durumunda 27.90 / 28.30 ara direnç seviyeleri takip edilebilir. Bu seviyelerin üzerinde TOBO formasyonu hedefi olan 29.20 seviyesine doğru yükseliş ivmesi hız kazanabilir. RSI göstergesi uzun vadeli devam eden düşüş trendi bölgesinde. Olası geri çekilmelerde 27.00 seviyesi ara destek olarak takip edilebilir. 27.00 seviyesi altında fiyatlamalarda ise 26.60 seviyesinin geçtiği formasyon boyun çizgisi ana destek konumunda.

Benzer incelemeler için:

Araştırma Bölümleri

Arşiv

Düşük fiyat farkı (spread) ve gecelik faizle (swap) işlem yapın

Manipüle edilemeyen, derinlikli bir piyasada anlık yatırım yapın

Kaldıraçlı işlem ve hedging'le döviz/sektör riskini sigortalayın

Hemen Türkiye’nin Forex Şirketi’nde yatırıma başlayın