ABD Enflasyonu 13 Yılın Zirvesinde

  Hazırlayan:  Emre Çayırlı  

  13 Tem 2021, Salı  

Bugün açıklanan haziran ayı ABD enflasyon oranı 2008 yılından bu yana kaydedilen en yüksek oranda açıklandı. Son 13 yılın en hızlı enflasyon artışı sonrasına dolar endeksi yönünü yukarı çevirdi. Haziran ayında aylık olarak %0,9 olarak açıklanan enflasyon oranı sonrasında finansal piyasaların hareketlenmesiyle ons altın 10 dolar değer kaybederek 1805 dolara kadar geriledi.

Haziran ayında aylık enflasyon oranı %0,9 / aylık çekirdek enflasyon oranı %0,9 / yıllık enflasyon oranı %5,4 / yıllık çekirdek enflasyon oranı %4,5 olarak açıklandı. Verilerin beklentilerin üzerinde gelmesi dolar endeksinde değer artışı yaşanmasına neden oldu.

Aşılama çalışmaların hızlanmasıyla kısıtlamaların sona ermesinden kaynaklı olarak artan ABD enflasyon oranı, yıllık bazda oluşan %4,9 artış beklentisinin üzerinde %5,4 olarak açıklandı. Başta enerji ve ikinci el araç fiyatlarında yaşanan yükselişin desteklediği enflasyon oranında gıda harcamalarında yaşanan yükselişinde etkili olduğu görülüyor. Nisan ve mayıs aylarına %0,4 artan gıda fiyatlarının haziran ayında %0,8 artış kaydetmesi, tüketici talebinin canlandığını gösterdiği gibi küresel çapta artan gıda fiyat yükselişini de göstermiş durumda.

Benzer bir tablo konaklama ve gıda fiyatlarında da görülmekte. Geçtiğimiz ay %0,3 yükselen konaklama ücretleri haziran ayında %0,5 artmış durumda. Aşılama çalışmaların yoğun olduğu bölgelerde talebin hızla yükselmesi enflasyon oranını yükseltici etki yaratırken, aşılama oranında düşük olduğu bölgelerde delta varyantına dair endişelerin bulunduğunu ve enflasyon oranındaki yükselişin daha yavaş olduğunu da belirtmek gerekiyor.

Pandeminin başlarında düşen talebin, normalleşmeyle yeniden canlanması sonrasında işletmelerin de fiyatları normalleştirdiği görülüyor. Diğer yandan tedarik kıtlığı ve yüksek nakliye maliyetleri de mal enflasyonunda hızlı artışlar yaratmaya devam ediyor. Pandemi döneminde uygulanan düşük faiz oranı ve yaklaşık 6 trilyon dolarlık devlet yardımının, açılma sonrasında fiyatlar genel dengesini yükseltmesi ve tedarik zincirinde yaşanan sıkıntılar fiyatları yükseltmeye devam ediyor. Küresel çapta yaşanan yarı iletken kıtlığının araç üretimini azaltması, ikinci el fiyatlarında hızlı yükselişin devam etmesine neden olarak enflasyon oranını yükseltmeye devam ediyor.

Genel olarak bakıldığında enflasyon kalemlerin birçoğunda artış yaşanmış durumda. İlerleyen aylarda bu artışların kalıcılık göstermesi bazı FED üyelerinin de bahsettiği gibi ekonominin ısındığını göstermeye başlayabilir. Bununla birlikte enerji ve araç fiyatlarında yaşanabilecek düşüş, ilerleyen aylarda enflasyon oranında yaşanan hızlı yükselişi düşürme olasılığını da barındırıyor.

Benzer incelemeler için:

Araştırma Bölümleri

Arşiv

Düşük fiyat farkı (spread) ve gecelik faizle (swap) işlem yapın

Manipüle edilemeyen, derinlikli bir piyasada anlık yatırım yapın

Kaldıraçlı işlem ve hedging'le döviz/sektör riskini sigortalayın

Hemen Türkiye’nin Forex Şirketi’nde yatırıma başlayın