ABD Enflasyon Oranı Beklenenden Hızlı Arttı

  Hazırlayan:  Emre Çayırlı  

  12 May 2021, Çarşamba  

Nisan ayında ABD’de enflasyon oranı beklenenden yüksek açıklandı. Tüketici fiyat endeksinde yaşanan artış yıllık %3,6 olan piyasa beklentisinin üzerinde %4,2 olarak açıklandı. Ocak ayından sonra yükselişini sürdüren enflasyon oran yıllık bazda geçtiğimiz ay %2,6’ya yükselmesinin ardından son 10 yılın en yüksek seviyesine ulaşmış durumda. Aylık bazda %0,8 artan enflasyon oranının ABD’deki ekonomik toparlanmanın hızlanmasına ve enerji fiyatlarının yükselmesine bağlı olarak arttığı görülmekte. Diğer yandan geçtiğimiz yıl yaşanan sert düşüşün ardından baz etkisinin de enflasyonda yaşanan yükselişte önemli etkisi oldu. Enflasyon kalemleri içerisinde enerji ve ikinci el otomobil fiyatlarında görülen hızlı yükseliş ise ABD enflasyonunda yaşanan artışın ana unsurlarını oluşturmuş durumda. Açıklanan makro ekonomik veri sonrasında ABD 10 yıllık tahvil faizi %1.65’e yükselirken, dolar endeksinin 90.63 seviyesi test etti.

EUR/USD

Verinin ardından EUR/USD paritesi dolar kuvvetlenmesi bağlı olarak 1.2072 seviyesine gerilemesinin ardından yeniden 1.2150 bölgesine yönelmiş durumunda. İlerleyen süreçte 1.2110 desteğin altında kalınması halinde çift tepe formasyonu dahilinde değer kaybının yaşandığı görülebilir. Yukarı alanda 1.2180 üzerine geçilmesi durumunda formasyonun bozulmasına karşı dikkatli olunması gerekiyor. Satış baskısın sürmesi halinde Mart ayının sonunda başlayan yükseliş trendin geçtiği 1.2040 seviyesine doğru değer kaybı yaşanabilir.

Ons Altın

Ons altın fiyatı dolar endeksinde yaşanan değer kazancına bağlı olarak 1820 seviyesine kadar gerilemiş olsa da ilk tepkinin ardından yeniden yükselişe geçti. Geçtiğimiz haftadan bu yana direnç olarak çalışan 1845 doların altında kalındığı sürece yaşanabilecek değer kaybına karşı dikkatli olunmasında yarar var. Geçtiğimiz yıl Ağustosa ayında başlayan düşüş kanalını direnç bölgesi olan 1860 dolar seviyesi en kritik alan konumunda bulunuyor. Aşağı alanda ise 1816 dolar seviyesi destek olarak izlenebilir. İlerleyen saatlerde destek seviyenin altında geçilmesi halinde 1798 / 1800 dolar aralığı ana destek bölgesi olarak takip edilebilir.

NASDAQ

Nasdaq endeksinde satış baskısı devam ediyor. Önceki gün test ettiği 13060 destek seviyesine doğru satıcılı seyrini sürdüren endekste bu seviyenin altına geçilmesi durumunda yükseliş trendi ve Fibo(61.8)’lik dilime denk gelen 12915 seviyesine doğru satış baskısı devam edebilir. 13060 seviyesi üzerinde kalıcı seyrin devam etmesi durumunda ilk direnç olarak 13355 seviyesi takip edilebilir. Bu bölge üzerinde ise ikili dip formasyonu çalışabilir.

S&P500

SP500 endeksinde 4115 ana destek bölgesinin altına geçilmesi ile hız kazanan satışlar ara yükselen trend bölgesinde sınırlı kaldı. Bu bölgeden hafif toparlanma izlenen endekste, 4115 seviyesi altına kapanış yaşanmadığı sürece 4115 / 4165 bandı takip edilebilir. Aşağı alanda 4090 seviyesinden geçen yükseliş trendinin ihlal edilmesi durumunda ise 4070 / 4050 destek seviyelerine doğru satış baskısı devam edebilir.

XAG/USD

Gümüş grafiği gelen enflasyon verilerinin etkisiyle 27.10 seviyesine kadar geri çekilmesinin ardından toparlayarak 27.65 seviyesine kadar yükseldi. İçerisinde hareket ettiği yatay bandı kıramayan gümüş fiyatında olası bir satış baskısı durumunda 27.50 seviyesine doğru geri çekilme yaşanabilir.

DXY

Dolar endeksi bugün sabah saatlerinde düşen kanal trendini kırmıştı. Enflasyon verilerinin açıklanmasının ardından oluşturduğu yatay bandı yukarı yönlü kıran ve 90.65 seviyelerini gören fiyat, gördüğü seviyede kalıcılık sağlayamadı. Kırdığı kanal trendine doğru geri çekilme gözlenen fiyatta satış baskısının devam etmesi durumunda 90.00 seviyesine kadar geri çekilme görülebilir. Fiyatta toparlanma görülürse 90.38 seviyesi yeniden test edilebilir.

Benzer incelemeler için:

Araştırma Bölümleri

Arşiv

Düşük fiyat farkı (spread) ve gecelik faizle (swap) işlem yapın

Manipüle edilemeyen, derinlikli bir piyasada anlık yatırım yapın

Kaldıraçlı işlem ve hedging'le döviz/sektör riskini sigortalayın

Hemen Türkiye’nin Forex Şirketi’nde yatırıma başlayın