Tarımsal Emtia Günlük Bülten

  Hazırlayan:  Emre Çayırlı  

  24 Şub 2021, Çarşamba  

İnceleyin / İndirin

Bu inceleme tarayıcınızdaki ayrı bir pencerede görüntülenebilir ve/veya cihazınıza indirilebilir.

StoneX Group’un pamuk risk yönetimi ortağı Bailey Thomen, “Pamuğa oldukça iyi duran çok fazla talep var, kapanış stokları sıkılaştırılacak ve üretim düşürülecek, bu da biraz ivme kazandıracak,” dedi.

ABD Tarım Bakanlığı’nın (USDA), bu sonbaharda rekor büyüklükte bir hasat öngörmesine rağmen, yerel yağlı tohum arzının 2022 yılına kadar tarihsel olarak sıkı kalacağını tahmin etmesinin ardından, ABD soya fasulyesi vadeli işlemleri Cuma günü yükseldi.

ABD Tarım Bakanlığı’nın (USDA) Pazartesi günü yaptığı açıklamaya göre, kış buğdayı için durum notlarına göre, ABD’nin en büyük kışlık buğday üreticisi Kansas’ta Şubat ayında düştü, ancak diğer Plains eyaletlerinde aylık notların karışık olduğunu söyledi.

ABD Tarım Bakanlığı, 19 Şubat’ta yayınladığı ‘’Tahıllar ve Yağlı Tohumlar Görünümü raporu’’nda, ABD mısır ve soya fasulyesi üretiminin 2021-2022 pazarlama yılında artmasının muhtemel olduğunu söyledi. ABD’de 2021-22’de mısır üretiminin, 2020- 2021’nin tahmini 14,18 milyar kile üretiminden %6,8 artışla 15,15 milyar kile olacağı tahmin edilirken, soya fasulyesi üretiminin yıllık %9,4 artarak 4,525 milyar kile olacağı tahmin ediliyor.

USDA, Çin’in 2020’nin sonlarında katıldığı ve muhtemelen 2021’in ortalarından itibaren yürürlüğe girecek olan dünyanın en büyük serbest ticaret paktı olan ‘’Bölgesel Kapsamlı Ekonomik Ortaklık’’, yakın gelecekte ABD’nin Çin’e soya fasulyesi ve mısır ihracatı üzerinde önemli bir etkiye sahip olmayacak, dedi.

USDA Perşembe günü yaptığı açıklamada, güçlü ihracatlara ve ABD’nin ekonomik iyileşme beklentilerine yanıt olarak, çiftçilerin bu bahar 92 milyon dönümlük mısır ve 90 milyon dönümlük soya fasulyesi ekeceğini, rekor bir soya mahsulüne ve muhtemelen şimdiye kadarki en büyük mısır hasadına işaret edeceklerini söyledi.

ABD Tarım Bakanlığı, bu sonbaharda rekor düzeyde bir hasat öngörmesine rağmen yerel soya fasulyesi arzının 2022 yılına kadar tarihsel olarak sıkı kalacağını tahmin ediyor.

ABD Tarım Bakanlığı, 19 Şubatta yayınladığı 2021 tarımsal Görünüm Raporunda, 2020’ye kıyasla azalan arz, biraz daha düşük toplam kullanım ve daha küçük kapanış stokları öngördü.

Neill Barston, ICCO (Uluslararası Kakao Organizasyonu), arz fazlası ve kakao fiyatlarını olumsuz etkileyen covid ile ilgili bir soruna dikkat çeken en son raporunu yayınladı.

Benzer incelemeler için:

Araştırma Bölümleri

Arşiv

Düşük fiyat farkı (spread) ve gecelik faizle (swap) işlem yapın

Manipüle edilemeyen, derinlikli bir piyasada anlık yatırım yapın

Kaldıraçlı işlem ve hedging'le döviz/sektör riskini sigortalayın

Hemen Türkiye’nin Forex Şirketi’nde yatırıma başlayın