Tarımsal Emtia Günlük Bülten

  Hazırlayan:  Emre Çayırlı  

  15 Mar 2021, Pazartesi  

İnceleyin / İndirin

Bu inceleme tarayıcınızdaki ayrı bir pencerede görüntülenebilir ve/veya cihazınıza indirilebilir.

Ulusal Tahıl Ticaret Merkezi Pazartesi günü yaptığı açıklamada, Çin’in geçtiğimiz hafta devlet rezervlerinin açık artırmasında 2.26 milyon ton buğday sattığını söyledi.

Avrupa buğday fiyatları Cuma günü üç haftanın en düşük seviyesine geriledi, ABD Ovalarının kurak kısımlarında yağmurlar öngörülürken, Chicago fiyatlarındaki zayıflık nedeniyle geriledi.

Brezilya’nın ulusal tarım ajansı Companhia Nacional de Abasteciment, 11 Mart’ta yaptığı açıklamada, 2020-21 pazarlama yılı (Şubat 2021-Ocak 2022) için Brezilya soya fasulyesi üretim tahmininin, daha yüksek alan nedeniyle önceki tahminden daha yüksek revize edildiğini söyledi.

ABD Tarım Bakanlığı, Çin’in 2020-21 döneminde 24 milyon mt mısır ithal ettiğini ve bu rakamın 2019-20 yılındaki 7 milyon mt’un çok üzerinde olduğunu söyledi.

USDA, Dünya Tarımsal Arz ve Talep Tahminleri raporunda, Çin’in 2020/21’deki buğday ithalatının bir yıl öncesine göre neredeyse iki katına çıkarak 10,5 milyon tona çıkacağını tahmin ediyor.

En büyük üretici Brezilya’da soğuk hava tahminlerinin ardından gelecek mahsulle ilgili endişeler nedeniyle bu yıl kahve fiyatları toparlanıyor. Robusta kahvesi, bir ayın en düşük seviyesi olan 1.335 dolara ulaştıktan sonra ton başına %1 düşüşle 1.347 dolara düştü. Ham şeker, Pazartesi günü %1.2’lik düşüşün ardından %0.6 düşüşle lb başına 16.11 sent oldu.

ABD Tarım Bakanlığı’nın (USDA) Ulusal Tarım İstatistikleri Servisi Pazartesi günü haftalık bir mahsul raporunda, Kansas kışlık buğday mahsulünün %36’sını, bir hafta önceki % 37’den iyi durumdan mükemmel duruma düşürdü.

ABD Tarım Bakanlığı, 8 Mart’ta yaptığı açıklamada, 4 Mart tarihinde sona eren haftada ihracat için denetlenen ABD mısırının, önceki haftaya göre %25 düşüşle 1.544 milyon mt olduğunu, ancak önceki haftaya göre %86 artış gösterdi.

Benzer incelemeler için:

Araştırma Bölümleri

Arşiv

Düşük fiyat farkı (spread) ve gecelik faizle (swap) işlem yapın

Manipüle edilemeyen, derinlikli bir piyasada anlık yatırım yapın

Kaldıraçlı işlem ve hedging'le döviz/sektör riskini sigortalayın

Hemen Türkiye’nin Forex Şirketi’nde yatırıma başlayın