Tarımsal Emtia Günlük Bülten

  Hazırlayan:  Emre Çayırlı  

  09 Mar 2021, Salı  

İnceleyin / İndirin

Bu inceleme tarayıcınızdaki ayrı bir pencerede görüntülenebilir ve/veya cihazınıza indirilebilir.

ABD Tarım Bakanlığı 8 Mart’ta yaptığı açıklamada, 4 Mart tarihinde sona eren haftada ihracat için denetlenen ABD mısırının, % 25 düşüşle 1.544 milyon mt olduğunu, ancak önceki haftaya göre %86 artış gösterdiğini söyledi.

Çin Gümrük Genel İdaresi verilerine göre, dünyanın en büyük soya fasulyesi pazarı, Ocak ve Şubat aylarında 13,41 milyon ton yağlı tohum getirerek, bir önceki yıldaki 13,51 milyon tondan %0,8 düşüş gösterdi.

Chicago Ticaret Kurulu (CBOT) en aktif soya fasulyesi kontratı, Haziran 2014’ten bu yana en yüksek seviyesine 14,60 dolarla ulaştı. Pazar itibarıyla kile başına 14.51 dolardan %1.5 arttı.

ABD Tarım Bakanlığı (USDA) tarafından yapılan bir tahmine göre, ABD’nin arz ve talebi değerlendirmede önemli bir gösterge olarak şeker stoklarının kullanım oranı, art arda sıçradı ve Salı günü %16,1’e ulaştı.

Commodity Weather Group, önümüzdeki 10 gün içinde soya kuşağının %30’unda “ciddi verim kaybına yol açan” bir yağmur açığının görüldüğünü söylemesinin ardından, dünyanın en büyük soya küspesi ihracatçısı Arjantin’de mahsullerle ilgili endişeler arttı.

ABD Tarım Bakanlığı’nın Ulusal Tarım İstatistikleri Servisinin Pazartesi günü yayınladığı haftalık mahsul raporunda, Kansas’taki kışlık buğday mahsulünün %37’sini, bir hafta önceki %40’tan iyi ila mükemmel durumda derecelendirdi.

FAO Gıda Fiyat Endeksi, Şubat ayında yüzde 2.4 artarak 116.0 seviyesine yükseldi. Yıllık bazda artış yüzde 16.74 olarak gerçekleşti.

Benzer incelemeler için:

Araştırma Bölümleri

Arşiv

Düşük fiyat farkı (spread) ve gecelik faizle (swap) işlem yapın

Manipüle edilemeyen, derinlikli bir piyasada anlık yatırım yapın

Kaldıraçlı işlem ve hedging'le döviz/sektör riskini sigortalayın

Hemen Türkiye’nin Forex Şirketi’nde yatırıma başlayın