Tarımsal Emtia Günlük Bülten

  Hazırlayan:  Emre Çayırlı  

  08 Nis 2021, Perşembe  

İnceleyin / İndirin

Bu inceleme tarayıcınızdaki ayrı bir pencerede görüntülenebilir ve/veya cihazınıza indirilebilir.

Topraklarının büyük bir kısmı çöl olan Birleşik Arap Emirlikleri, yerel olarak ürettiği yiyecek miktarını 10 yıl içerisinde üçe katlamayı planladığını duyurdu.

FAO Gıda Fiyat Endeksi, Mart ayında yüzde 2.1 artarak 118.5 seviyesine yükseldi. Yıllık bazda artış yüzde 24.6 olarak gerçekleşti. Mart 2020’de Endeks 91.0 seviyesindeydi. Aralıksız 10 aydır yükselişini sürdüren Endeks, Haziran 2014’ten bu yana son 6.5 yılın en yüksek seviyesini korudu.

USDA sözcüsü Çarşamba günü Reuters’e verdiği demeçte, ABD Tarım Bakanlığı’nın mayıs ayındaki Dünya Tarım Arz ve Talep Tahminleri (WASDE) raporundan başlayarak biyoyakıt üreticilerinin soya fasulyesi yağı kullanımını rapor etme şeklini değiştireceğini söyledi.

ABD Tarım Bakanlığı’nın Dış Tarım Servisi’ne göre, Brezilya’nın 2021-22 pazarlama yılında 40 milyon hektarlık rekor bir arazi üzerinde 141 milyon mt’luk tüm zamanların en yüksek soya fasulyesi hacmi üretmesi bekleniyor. Önümüzdeki sezon ABD menşeli soya fasulyesi talebini baskı altına alma olasılığı yüksek.

Fildişi Sahili’ndeki limanlara kakao girişleri, 2020/2021 sezonunun 1 Ekim’de başlamasından bu yana 4 Nisan itibarıyla 1.660 milyon tona ulaştı, ihracatçıların tahminlerine göre Salı günü geçen sezonun aynı dönemine göre % 1.6 arttı.

Benzer incelemeler için:

Araştırma Bölümleri

Arşiv

Düşük fiyat farkı (spread) ve gecelik faizle (swap) işlem yapın

Manipüle edilemeyen, derinlikli bir piyasada anlık yatırım yapın

Kaldıraçlı işlem ve hedging'le döviz/sektör riskini sigortalayın

Hemen Türkiye’nin Forex Şirketi’nde yatırıma başlayın