Tarımsal Emtia Günlük Bülten

  Hazırlayan:  Emre Çayırlı  

  08 Mar 2021, Pazartesi  

İnceleyin / İndirin

Bu inceleme tarayıcınızdaki ayrı bir pencerede görüntülenebilir ve/veya cihazınıza indirilebilir.

ABD Tarım Bakanlığı (USDA) tarafından yapılan bir tahmine göre, ABD’nin arz ve talebi değerlendirmede önemli bir gösterge olarak şeker stoklarının kullanım oranı, art arda sıçradı ve Salı günü %16,1’e ulaştı.

Ülkenin Başbakanı Li Keqiang, bu yılki parlamento toplantısının açılışında Cuma günü yıllık çalışma raporunda, Çin’in 2021’de uygun olduğu şekilde buğday ve pirinç için asgari alım fiyatını artıracağını söyledi.

Commodity Weather Group, önümüzdeki 10 gün içinde soya kuşağının %30’unda “ciddi verim kaybına yol açan” bir yağmur açığının görüldüğünü söylemesinin ardından, dünyanın en büyük soya küspesi ihracatçısı Arjantin’de mahsullerle ilgili endişeler arttı.

Gıda sistemlerini dönüştürmeye yardımcı olmak için daha iyi toprak ve kök sağlığı potansiyelinin nasıl ortaya konabileceğini tartışmak üzere ilk kez gerçekleştirilen Dünya Toprak ve Kök Sağlığı Forumu etkinliğine dünya genelinde 800’den fazla kişi katıldı.

ABD Tarım Bakanlığı’nın Ulusal Tarım İstatistikleri Servisinin Pazartesi günü yayınladığı haftalık mahsul raporunda, Kansas’taki kışlık buğday mahsulünün %37’sini, bir hafta önceki %40’tan iyi ila mükemmel durumda derecelendirdi.

FAO Gıda Fiyat Endeksi, Şubat ayında yüzde 2.4 artarak 116.0 seviyesine yükseldi. Yıllık bazda artış yüzde 16.74 olarak gerçekleşti.

Hindistan Şeker Fabrikaları Birliği (ISMA), 1 Ekim’de başlayan mevcut pazarlama yılında 502 şeker fabrikasının faaliyete geçtiğini, ancak 98 değirmenin Şubat sonunda kırmayı durdurduğunu söyledi.

Uluslararası Kahve Örgütü (ICO) Çarşamba günü yaptığı açıklamada, kahve ihracatı Ocak 2021’de bir yıl öncesine göre % 3,4 düştü, ancak 2020/21 sezonunun ilk dört ayında ihracat %3,7 arttı.

Ulusal Kooperatif Şeker Fabrikaları Federasyonu’nun genel müdürü Prakash Naiknavare, “Konteyner sıkıntısı ihracatımızı sınırlıyor” dedi. “Yaklaşık 3 milyon tonluk ihracat sözleşmeleri imzaladık, ancak yalnızca 1 milyon ton civarında sevkiyat yapmayı başardık.”dedi. Hindistan, 30 Eylül’de sona eren 2020/21 sezonunda geçen yılki 5,7 milyon tonun altında 5 milyon ton şeker ihraç edebileceğini söyledi.

Uluslararası Tahıl Konseyi (IGC) Perşembe günü, kısmen Avustralya, Kazakistan ve Rusya’daki mahsuller için yukarı yönlü revizyonları yansıtan 2020/21 sezonunda küresel buğday üretimi tahminini yükseltti.

Benzer incelemeler için:

Araştırma Bölümleri

Arşiv

Düşük fiyat farkı (spread) ve gecelik faizle (swap) işlem yapın

Manipüle edilemeyen, derinlikli bir piyasada anlık yatırım yapın

Kaldıraçlı işlem ve hedging'le döviz/sektör riskini sigortalayın

Hemen Türkiye’nin Forex Şirketi’nde yatırıma başlayın