Tarımsal Emtia Günlük Bülten

  Hazırlayan:  Emre Çayırlı  

  04 Mar 2021, Perşembe  

İnceleyin / İndirin

Bu inceleme tarayıcınızdaki ayrı bir pencerede görüntülenebilir ve/veya cihazınıza indirilebilir.

ABD Tarım Bakanlığı’nın Ulusal Tarım İstatistikleri Servisinin Pazartesi günü yayınladığı haftalık mahsul raporunda, Kansas’taki kışlık buğday mahsulünün %37’sini, bir hafta önceki %40’tan iyi ila mükemmel durumda derecelendirdi.

FAO Gıda Fiyat Endeksi, Şubat ayında yüzde 2.4 artarak 116.0 seviyesine yükseldi. Yıllık bazda artış yüzde 16.74 olarak gerçekleşti.

Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında Cumhurbaşkanı kararına göre, Türkiye ile Azerbaycan arasında tercihli ticaret anlaşması uyarınca Azerbaycan’dan ithal edilecek bazı ürünlerin ithalatında uygulanacak tarife kontenjanları açıklandı.

ABD soya fasulyesi vadeli işlemleri, yağmurların Brezilya genelinde hasadı yavaşlatması ve yağlı tohumun kısa vadeli arz sıkıntısı konusunda endişelere yol açması beklendiğinden yükseldi.

Hindistan Şeker Fabrikaları Birliği (ISMA), 1 Ekim’de başlayan mevcut pazarlama yılında 502 şeker fabrikasının faaliyete geçtiğini, ancak 98 değirmenin Şubat sonunda kırmayı durdurduğunu söyledi.

Uluslararası Kahve Örgütü (ICO) Çarşamba günü yaptığı açıklamada, kahve ihracatı Ocak 2021’de bir yıl öncesine göre % 3,4 düştü, ancak 2020/21 sezonunun ilk dört ayında ihracat %3,7 arttı.

CoBank Bilgi Borsası yöneticisi Tanner Ehmke, “ABD tarım ihracatının, ABD dolarındaki zayıflığın yardımıyla 2021 yılında daha hızlı bir şekilde devam etmesi bekleniyor” dedi. “Ancak araştırmamız, tahıllar, yağlı tohumlar ve pamuk gibi bazı tarımsal emtiaların bir döviz kuru rüzgarıyla karşı karşıya kalacağını gösteriyor” dedi.

ABD Tarım Bakanlığı (USDA) Perşembe günü yaptığı açıklamada, soya fasulyesinin haftalık ihracat satışlarının 31 Aralık’ta sona eren haftadan bu yana en düşük hacim olan 238.700 ton olduğunu söyledi. Tahıllarda USDA, ABD’nin haftalık mısır ihracat satışları için sekiz ayın en düşük seviyesini ve bir yılın en düşük buğday çetelesini bildirdi.

Ulusal Kooperatif Şeker Fabrikaları Federasyonu’nun genel müdürü Prakash Naiknavare, “Konteyner sıkıntısı ihracatımızı sınırlıyor” dedi. “Yaklaşık 3 milyon tonluk ihracat sözleşmeleri imzaladık, ancak yalnızca 1 milyon ton civarında sevkiyat yapmayı başardık.”dedi. Hindistan, 30 Eylül’de sona eren 2020/21 sezonunda geçen yılki 5,7 milyon tonun altında 5 milyon ton şeker ihraç edebileceğini söyledi.

Uluslararası Tahıl Konseyi (IGC) Perşembe günü, kısmen Avustralya, Kazakistan ve Rusya’daki mahsuller için yukarı yönlü revizyonları yansıtan 2020/21 sezonunda küresel buğday üretimi tahminini yükseltti.

Benzer incelemeler için:

Araştırma Bölümleri

Arşiv

Düşük fiyat farkı (spread) ve gecelik faizle (swap) işlem yapın

Manipüle edilemeyen, derinlikli bir piyasada anlık yatırım yapın

Kaldıraçlı işlem ve hedging'le döviz/sektör riskini sigortalayın

Hemen Türkiye’nin Forex Şirketi’nde yatırıma başlayın