Tarımsal Emtia Günlük Bülten

  Hazırlayan:  Emre Çayırlı  

  02 Mar 2021, Salı  

İnceleyin / İndirin

Bu inceleme tarayıcınızdaki ayrı bir pencerede görüntülenebilir ve/veya cihazınıza indirilebilir.

APK-Inform tarım danışmanlığı Pazartesi günü yaptığı açıklamada, Ukrayna’nın yumuşak öğütme buğday ihracat fiyatlarının geçtiğimiz hafta ton başına 5 $ arttığını ve Karadeniz bölgesindeki şiddetli donların ardından ilkbahar mahsulü koşullarına ilişkin endişelerin desteklediğini söyledi.

ABD soya yağı üretimi %5 artarak 25.373 milyar pound’a yükseldi ve yemlik üretim için soya küspesi de 48.034.394 tonla bir önceki yılın üzerine çıktı.

Avrupalı tüccarlar, Tayvan’ın MFIG satın alma grubunun, Salı günü kapanan uluslararası bir ihalede Arjantin’den tedarik edilmesi beklenen yaklaşık 65.000 ton hayvan yemi mısır satın aldığını söyledi.

Endonezya, yerel ticaret ofisinden Pazartesi günü yayınlanan verilere göre, geçtiğimiz yılın aynı ayına göre %82.6 düşüşle, Şubat ayında Lampung eyaletinden 2.675 ton Sumatra’nın robusta kahve çekirdeğini ihraç etti. Aylık bazda, çiftçiler kahve hasadını beklerken ihracat da Ocak ayına göre % 67 düştü.

Çin’in Dalian Emtia Borsası’ndaki soya fasulyesi vadeli işlemleri Pazartesi günü, kısıtlı arz nedeniyle rekor seviyeye ulaştı ve bazı çiftçilerin daha yüksek kar potansiyeli nedeniyle soya alanlarını mısır lehine azaltması bekleniyor.

CoBank Bilgi Borsası yöneticisi Tanner Ehmke, “ABD tarım ihracatının, ABD dolarındaki zayıflığın yardımıyla 2021 yılında daha hızlı bir şekilde devam etmesi bekleniyor” dedi. “Ancak araştırmamız, tahıllar, yağlı tohumlar ve pamuk gibi bazı tarımsal emtiaların bir döviz kuru rüzgarıyla karşı karşıya kalacağını gösteriyor” dedi.

ABD Tarım Bakanlığı (USDA) Perşembe günü yaptığı açıklamada, soya fasulyesinin haftalık ihracat satışlarının 31 Aralık’ta sona eren haftadan bu yana en düşük hacim olan 238.700 ton olduğunu söyledi. Tahıllarda USDA, ABD’nin haftalık mısır ihracat satışları için sekiz ayın en düşük seviyesini ve bir yılın en düşük buğday çetelesini bildirdi.

Ulusal Kooperatif Şeker Fabrikaları Federasyonu’nun genel müdürü Prakash Naiknavare, “Konteyner sıkıntısı ihracatımızı sınırlıyor” dedi. “Yaklaşık 3 milyon tonluk ihracat sözleşmeleri imzaladık, ancak yalnızca 1 milyon ton civarında sevkiyat yapmayı başardık.”dedi. Hindistan, 30 Eylül’de sona eren 2020/21 sezonunda geçen yılki 5,7 milyon tonun altında 5 milyon ton şeker ihraç edebileceğini söyledi.

Uluslararası Tahıl Konseyi (IGC) Perşembe günü, kısmen Avustralya, Kazakistan ve Rusya’daki mahsuller için yukarı yönlü revizyonları yansıtan 2020/21 sezonunda küresel buğday üretimi tahminini yükseltti.

Benzer incelemeler için:

Araştırma Bölümleri

Arşiv

Düşük fiyat farkı (spread) ve gecelik faizle (swap) işlem yapın

Manipüle edilemeyen, derinlikli bir piyasada anlık yatırım yapın

Kaldıraçlı işlem ve hedging'le döviz/sektör riskini sigortalayın

Hemen Türkiye’nin Forex Şirketi’nde yatırıma başlayın