Tarımsal Emtia Günlük Bülten

  Hazırlayan:  Emre Çayırlı  

  01 Mar 2021, Pazartesi  

İnceleyin / İndirin

Bu inceleme tarayıcınızdaki ayrı bir pencerede görüntülenebilir ve/veya cihazınıza indirilebilir.

BANDAR LAMPUNG: Endonezya, yerel ticaret ofisinden Pazartesi günü yayınlanan verilere göre, geçtiğimiz yılın aynı ayına göre %82.6 düşüşle, Şubat ayında Lampung eyaletinden 2.675 ton Sumatra’nın robusta kahve çekirdeğini ihraç etti. Aylık bazda, çiftçiler kahve hasadını beklerken ihracat da Ocak ayına göre % 67 düştü.

PEKİN/ŞANGHAI: Çin’in Dalian Emtia Borsası’ndaki soya fasulyesi vadeli işlemleri Pazartesi günü, kısıtlı arz nedeniyle rekor seviyeye ulaştı ve bazı çiftçilerin daha yüksek kar potansiyeli nedeniyle soya alanlarını mısır lehine azaltması bekleniyor.

CoBank Bilgi Borsası yöneticisi Tanner Ehmke, “ABD tarım ihracatının, ABD dolarındaki zayıflığın yardımıyla 2021 yılında daha hızlı bir şekilde devam etmesi bekleniyor” dedi. “Ancak araştırmamız, tahıllar, yağlı tohumlar ve pamuk gibi bazı tarımsal emtiaların bir döviz kuru rüzgarıyla karşı karşıya kalacağını gösteriyor” dedi.

ABD Tarım Bakanlığı (USDA) Perşembe günü yaptığı açıklamada, soya fasulyesinin haftalık ihracat satışlarının 31 Aralık’ta sona eren haftadan bu yana en düşük hacim olan 238.700 ton olduğunu söyledi. Tahıllarda USDA, ABD’nin haftalık mısır ihracat satışları için sekiz ayın en düşük seviyesini ve bir yılın en düşük buğday çetelesini bildirdi.

Ulusal Kooperatif Şeker Fabrikaları Federasyonu’nun genel müdürü Prakash Naiknavare, “Konteyner sıkıntısı ihracatımızı sınırlıyor” dedi. “Yaklaşık 3 milyon tonluk ihracat sözleşmeleri imzaladık, ancak yalnızca 1 milyon ton civarında sevkiyat yapmayı başardık.”dedi. Hindistan, 30 Eylül’de sona eren 2020/21 sezonunda geçen yılki 5,7 milyon tonun altında 5 milyon ton şeker ihraç edebileceğini söyledi.

Uluslararası Tahıl Konseyi (IGC) Perşembe günü, kısmen Avustralya, Kazakistan ve Rusya’daki mahsuller için yukarı yönlü revizyonları yansıtan 2020/21 sezonunda küresel buğday üretimi tahminini yükseltti.

Benzer incelemeler için:

Araştırma Bölümleri

Arşiv

Düşük fiyat farkı (spread) ve gecelik faizle (swap) işlem yapın

Manipüle edilemeyen, derinlikli bir piyasada anlık yatırım yapın

Kaldıraçlı işlem ve hedging'le döviz/sektör riskini sigortalayın

Hemen Türkiye’nin Forex Şirketi’nde yatırıma başlayın